Avatar

Гідравлічна система важких вантажівок, позашляхових машин, сільськогосподарських та будівельних машин, легкових авто, а також обладнання, залежить від якості гідравлічної рідини і відповідно її якісної фільтрації (очищення). Щоб гідравлічна система працювала з максимальною ефективністю, необхідно звести до абсолютного мінімуму речовини, що забруднюють гідравлічну рідину, - це не складно, якщо використовувати якісні гідравлічні фільтри.

Гідравлічні фільтри - це незамінні компоненти гідросистем, що працюють в особливо важких умовах і постійно піддаються надзвичайно високим навантаженням. Якість роботи залежить від експлуатаційних властивостей гідравлічного масла, а також від надійності самих компонентів гідравлічного обладнання (ущільнень, приводів, насосів, клапанів). Всі ці деталі піддаються ерозії, постійному стиранню, впливу високого тиску.

Фільтри цього типу служать захистом гідравлічних систем техніки від частинок пилу, окислів, конденсату, іржі, волокон, фарби, герметиків, металевих частинок, що утворюються в результаті тертя деталей гідравліки і сприяють зменшенню зносу механізмів. Завдяки фільтрам вдається продовжити роботу клапанів і насосів, уникнути заклинювання електричних клапанів, виникнення подряпин на плунжерних парах.

Використання

До сфер використання гідравлічних фільтрів відносяться:

- гідроприводи транспортних і будівельних машин, механізмів та пристроїв авіаційної техніки, верстатного і підйомно-транспортного устаткування;

- гідропідсилювачі промислового обладнання та дорожньої техніки;

- штампувальне і пресове виробництво;

- бурове обладнання, лісозаготівельна техніка;

- компресори і трансформатори;

- гідравлічні системи та обладнання на нафтопереробних, хімічних, гірничодобувних і машинобудівних підприємствах, виробництвах харчових продуктів, заводах з виготовлення тари і упаковки.

Будова

У стандартному виконанні фільтр гідравліки складається з корпусу, фільтроелемента, індикатора забруднення, перепускного клапана (можлива відсутність). Зовнішній корпус може бути виготовлений з різних матеріалів: алюмінію, нержавіючої сталі або міцного пластику. Все пов’язано з умовами і температурою. Виготовлення фільтроелементів гідравлічних фільтрів здійснюється із застосуванням сировини неоднакових типів.

Існує кілька основних різновидів матеріалів, з яких виготовляють фільтруючий елемент:

- сітчасті (основа фільтра являє собою сітку з тонкого нержавіючого дроту, габаритні комірки якої дуже малі. Такі фільтри здатні відокремити тільки великі за розмірами частинки. Тому їх використовують, в основному, в якості фільтрів попереднього фільтрації. Перевага цього матеріалу - можливість регенерації (відновлення), що дозволяє використовувати гідравлічний фільтр для очищення промивних мастил і фільтрації відпрацьованих рідин. Сітчасті фланцеві фільтри виготовляють зі ступенем фільтрації від 10 до 250 мікрон);

- целюлозні (фільтруючі елементи з целюлози характеризуються досить високим ступенем фільтрації, але не є дуже довговічними. Зазвичай фільтри гідравліки з целюлозою встановлюють на устаткування, яке частіше проходить техобстеження);

- скловолоконні (довговічні і ефективні, мають збільшений показник поглинання бруду. Вони служать у 4 рази довше. Ці гідравлічні фільтри мають ступінь фільтрації від 3 мкм до 60 мкм).

Фільтруючий матеріал для виготовлення гідравлічного фільтра може бути одноразовим (папір і неорганічне скловолокно) або відновлюваним (металева сітка).

Наскільки забруднений фільтр Вам покаже індикатор заповнення (присутній не у всіх моделях). Він дозволяє зрозуміти, коли потрібна заміна. Якщо його немає, потрібно дотримуватися рекомендацій виробника. Бажано провести заміну до того, як відкриється перепускний клапан. Перепускний клапан є не у всіх гідравлічних фільтрах. Він виконує функцію пропуску масла повз фільтр під час найбільшого тиску.

Отож, комплектація якісних гідравлічних фільтрів це:

• корпус з нержавіючої сталі, алюмінію, сталі;

• одноразовий або багаторазовий фільтр (найкраще, якщо фільтрувальний елемент буде виконано з металу, целюлози або скловолокна);

• наявність індикатора заповнення;

• перепускний клапан (він є не у всіх фільтрах, але при його відсутності, фільтр може лопнути, а весь бруд виявиться всередині системи).

Види

Фільтри для гідравлічних систем розрізняються за наступними типами:

- всмоктувальні (встановлюють їх перед насосом і використовують для відбору грубих частинок);

- заливні (забезпечують якісне очищення рідини від дрібних частинок, які можуть потрапити під час заповнення бака);

- напірні або високого тиску (встановлюють у напірній лінії після насоса і перед електроклапаном, щоб захистити плунжер клапана від механічних домішок, присутніх в гідравлічній рідини. Використовують для більш глибокої фільтрації. Захищають високочутливі компоненти системи. Характеризуються високою міцністю конструкції, простотою монтажу, наявністю індикатора рівня забрудненості);

- щілинні (видаляють мікрочастинки забруднень при проходженні робочої рідини крізь щілини елемента);

- зливні або зворотні (встановлюють перед зливом масла в бак і використовують для ідеального очищення масла, яке пройшло весь гідравлічний процес. Слугують для видалення з робочої рідини фракцій, що з’являються в процесі зносу пристрою (продуктів окислення і розпаду масла, іржі). Розроблені спеціально для важких мобільних машин і промислових установок. Зливні фільтри виготовляються зі ступенем фільтрації 10 мкм, 25 мкм, 60 мкм і 125 мкм).

Також є спеціальні обхідні гідравлічні фільтри, за допомогою яких очищаються рідини перед попаданням у гідравлічну систему. Слід приділити увагу розташуванню фільтрів. Існують технічні рекомендації, але найголовнішим є доступність його зняття, очищення, промивання або ж заміна.

У магістралях низького тиску, напірної і зворотної лініях можуть встановлюватися фільтри типу SPIN-ON. Змінні гідравлічні фільтроелементи, пригвинчуються на головку фільтра. Це дає можливість швидко змінювати фільтроелементи.

SPIN-ON фільтри спеціально призначені для контролю забруднення в гідравлічних і мастильних схемах для мобільної і сільськогосподарської техніки.

Зважаючи на особливості конструктивного пристрою, місця установки, призначення гідравлічні фільтри поділяють на:

- частковопотокові (фільтр встановлюється паралельно системі подачі гідравлічного масла, тому через нього проходить лише частина робочої рідини. Такий тип гідросистеми має низьку ефективність), повнопотокові (фільтруючий елемент міститься безпосередньо в гідросистемі, тому вся робоча рідина проходить через нього. Даний тип підключення повинен мати клапан обходу, який монтується всередину самого фільтра або в його кожух), комбіновані (включають властивості обох систем. Такий підхід гарантує найвищу ефективність очищення гідравлічного масла) - (в залежності від обсягу пропускаючої через фільтр рідини);

- гратчасті, щілинні, поверхневі (в зв’язку з особливостями конструкції);

- всмоктувальні, напірні, зливні (за місцем встановлення, відповідно: на всмоктувальній трубі, після нагнітаючого насоса, між робочими механізмами і рідинним резервуаром).

Рекомендації

Перед тим, як купувати гідравлічний фільтр, потрібно врахувати:

- яку рідину він буде чистити,

- де він буде встановлений,

- яка чистота масла потрібна на виході,

- можливу температуру,

- межу тиску,

- розмір.

Щоб знизити ризик виникнення поломки, потрібно використовувати тільки якісні пристрої. Популярністю користуються гідравлічні фільтри всесвітньо відомих брендів: DONALDSON, MANN, FILTREC, HYDAC, PARKER. Їх необхідно періодично міняти, інакше можуть виникнути проблеми.

Рекомендується скористатися консультацією фахівця, який допоможе Вам врахувати всі нюанси при виборі гідравлічного фільтра для Вашої техніки. Радимо не економити, оскільки, при неякісному виборі доведеться витратити більше коштів.

 

За матеріалами інтернет-ресурсів